Laboratorium Genetyki Sądowej CNS UW

Kontakt, konsultacje i wycena usług:

ul. Stefana Banacha 2c, 02-097 Warszawa
tel. 602 741 001
email: genetyka.sadowa@uw.edu.pl

Zakres opiniowania

Laboratorium posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 (nr certyfikatu: AB1525), co pozwala m.in. na formalną rejestrację wyników, np. w międzynarodowych bazach danych DNA. Laboratorium jest również akredytowane w zakresie medycznej diagnostyki laboratoryjnej (nr certyfikatu: AM025).

Stosujemy m.in. procedury badawcze LB11/PB-01 (Badania genetyczne w zakresie ustalania ojcostwa i pokrewieństwa metodę Multipleks PCR z elektroforezą kapilarną i LB11/PB-02 (Oględziny materiału dowodowego i porównawczego oraz identyfikacja rodzaju materiału biologicznego metodę immunochromatograficzną, chemiczną, makro- i mikroskopową). LGS stosuje sekwenator 3500 Genetic Analyzer HID firmy Applied Biosystems, Termocykler VerityPro firmy Applied Biosystems, Oprogramowanie GeneMapper® ID-X v.1.5 (uaktualniane).

Oferujemy ekspertyzy i opinie kryminalistyczne oraz wsparcie organów ścigania w następującym zakresie:

  • Wykonywanie ekspertyz kryminalistycznych i opiniowanie z zakresu genetyki sądowej we wszystkich rodzajach spraw, w tym o wysokim stopniu skomplikowania (sprawy p/ko życiu i zdrowiu, tzw. Archiwum X), interdyscyplinarnych (kompleksowych) lub mających charakter odwoławczy;
  • Przeprowadzanie badań genetycznych w zakresie ustalenia pokrewieństwa i ojcostwa (test na ojcostwo),
  • Udział biegłych w oględzinach miejsca, osoby lub rzeczy oraz ujawniania śladów biologicznych we wszystkich kategoriach przestępstw, katastrof, zdarzeń losowych i uczestnictwo w kryminalistycznym badaniu miejsca zdarzenia.
  • Ujawnienie i zabezpieczenie śladów biologicznych, w tym śladów krwi przy zastosowaniu środków chemicznych i oświetlaczy kryminalistycznych o różnej długości fali światła ujawniających niewidoczne gołym okiem ślady biologiczne oraz z użyciem testów identyfikujących rodzaj materiału biologicznego;
  • Wsparcie w typowaniu i priorytetyzacji śladów biologicznych, w tym śladów krwi do badań; 
  • Pobranie materiału porównawczego od osób w postaci wymazu ze śluzówki policzków;
  • Wsparcie przy realizacji działań wykrywczych i dowodowych prowadzonych przez komórki organizacyjne służby kryminalnej Policji.

Pozostała działalność

Zespół badawczy LGS jest złożony z wykwalifikowanych ekspertów z doświadczeniem z pracy w Laboratoriach Kryminalistycznych Policji. Nasi pracownicy mogą brać udział w opracowywaniu tematów badawczych i rozwijaniu technologii kryminalistycznych służących wykrywaniu przestępstw oraz ich sprawców. Zakres zainteresowań badawczych zespołu to między innymi badania metylacji DNA i całogenomowe sekwencjonowanie DNA oraz szerokie wykorzystania uzyskanej w ten sposób informacji dla unikatowej działalności usługowej.

Zespół Laboratorium Genetyki Sądowej może również prowadzić specjalistyczne, zamknięte szkolenia i warsztaty (online lub stacjonarnie*) dostosowane do potrzeb organów ścigania, wymiaru sprawiedliwości oraz ekspertów zajmujących się analizą śladów biologicznych w kontekście kryminalistycznym. W celu umówienia i ustalenia zakresu ewentualnych szkoleń – prosimy o kontakt. W szczególności LGS może prowadzić szkolenia doskonalenia zawodowego dla biegłych i kandydatów na biegłych z zakresu genetyki sądowej. Świadczymy również doradztwo podobnym instytucjom w przygotowaniu do certyfikacji ISO 17025 oraz prowadzenia audytów jakości i analiz ryzyka. 

*Ewentualna działalność szkoleniowa prowadzona jest odrębnie od działalności opiniodawczej i poza zamkniętym terenem laboratorium – bez ryzyka kontaminacji materiału.

Scroll to Top