Laboratorium Genetyki Sądowej

Laboratorium Genetyki Sądowej CNS UW wykonuje badania DNA, testy na ojcostwo, a także przeprowadza proces ujawniania, zabezpieczania i analizy śladów biologicznych aby wspierać postępowania i przyspieszać wykrywanie sprawców przestępstw. Efektywnie wykorzystujemy zaawansowane technologie i metody, tworzymy strategie poprawy wydajności procesów oraz rozwijamy efektywny przepływ pracy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

O Laboratorium Genetyki Sądowej

Laboratorium Genetyki Sądowej (LGS) CNS UW łączy innowacyjne koncepcje i dobre praktyki, aby wspierać postępowania i przyspieszać wykrywanie sprawców przestępstw. LGS wdrożyło skuteczne metody szkolenia personelu, wykorzystuje zaawansowane technologie i metodologie oraz tworzy strategie poprawy wydajności procesów, co zapewnia efektywny przepływ pracy w laboratorium. Regulamin i procedury badawcze (wiecej)

LGS CNS stawia sobie za cel łączenie nauki z praktyką poprzez innowacyjne rozwiązania i narzędzia taktyczno-techniczne. Działalność obejmuje sferę naukową, dydaktyczną i usługową. Nasza siła tkwi w wysoko wykwalifikowanym personelu, nowoczesnym sprzęcie i wiedzy w zakresie kryminalistycznej analizy DNA: od ekstrakcji po genotypowanie DNA o wysokiej przepustowości oraz pomoc w obsłudze miejsc zdarzeń. Specjalizujemy się w skomplikowanych badaniach genetycznych i analizach pokrewieństwa.

Zespół Laboratorium Genetyki Sądowej

Zespół LGS składa się z kierownika laboratorium, diagnosty laboratoryjnego i dwóch biegłych. Wszyscy posiadają odpowiednie wykształcenie biologiczne i bogate doświadczenie zawodowe z wcześniejszej pracy w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji. Osoby zatrudnione w LGS są członkami prestiżowych organizacji naukowych, takich jak International Society for Forensic Genetics, Polskie Towarzystwo Genetyczne oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii.

Dr hab. n. med. Magdalena Spólnicka jest absolwentką Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Bydgoszczy oraz Podyplomowego Studium Oficerskiego Ekspertów Kryminalistyki Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

W 2003 roku ukończyła studia podyplomowe z biologii molekularnej na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2006 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. W 2019 roku Rada Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi nadała jej stopień doktora habilitowanego nauk medycznych.

Magdalena Spólnicka jest diagnostą laboratoryjnym (nr 151888) ze specjalizacją w laboratoryjnej genetyce sądowej oraz członkiem organizacji naukowych: International Society for Forensic Genetics, Polskiego Towarzystwa Genetycznego (Zastępca Przewodniczącego Zarządu Sekcji Genetyki Sądowej) oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Prawnej i Kryminologii. Pełni również funkcję wiceprzewodniczącej Polskojęzycznej Grupy Roboczej Międzynarodowego Towarzystwa Genetyki Sądowej.

Dzięki długoletniej pracy w laboratorium kryminalistycznym Policji, Magdalena Spólnicka zdobyła doświadczenie we wszystkich kluczowych obszarach pracy Zakładu Biologii, w tym w wykonywaniu opinii z zakresu genetyki sądowej o wysokim stopniu skomplikowania oraz prowadzeniu prac naukowych, wdrożeniowych i adaptacyjnych. Brała udział w procesie wprowadzenia i doskonalenia Systemu Zarządzania Jakością w Wydziale Biologii CLK KGP. Ponadto, nadzorowała proces kształcenia kandydatów na biegłych z zakresu genetyki sądowej. Od 2014 roku była Zastępcą Kierownika Zakładu Biologii CLKP, a od lipca 2015 roku Głównym Specjalistą Badawczo-Technicznym Zakładu Biologii CLKP. Od 1 kwietnia 2016 do 31 marca 2022 roku pełniła funkcję Kierownika Zakładu Biologii CLKP.

Magdalena Spólnicka kierowała projektami badawczymi z zakresu nowoczesnych rozwiązań w genetyce sądowej, m.in. grantem nr DOB-BIO7/17/01/2015, finansowanym przez NCBR: NEXT – Genetyczny portret sprawcy oraz ofiary przestępstwa – opracowanie systemu do określania wyglądu człowieka i pochodzenia biogeograficznego poprzez analizę DNA z wykorzystaniem sekwencjonowania następnej generacji (NGS), oraz grantem nr DOB-BIO10/06/01/2019, finansowanym przez NCBR: EPIGENOM – Analiza epigenomu w celach dochodzeniowo-śledczych – zwiększenie możliwości identyfikacyjnych i wykrywczych badań DNA. Była również koordynatorem projektu realizowanego w ramach programu EU Horyzont 2020 nr 740580: Visible Attributes through Genomics: Broadened Forensic Use of DNA for Constructing Composite Sketches from Traces – VISAGE.

Dorobek naukowy dr hab. n. med. Magdaleny Spólnickiej obejmuje 32 publikacje z zakresu biologii molekularnej, zwłaszcza z obszaru przewidywania cech wyglądu na podstawie DNA i szacowania wieku w różnych grupach chorych. Sumaryczny Impact Factor jej publikacji wynosi ponad 111, a indeks Hirscha 12.

mgr Joanna Dąbrowska –absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2004 – 2022 zatrudniona w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji, w tym od 2016 roku jako Zastępca Kierownika Zakładu Biologii.

Podczas pracy w CLKP wykonywała opinie z zakresu genetyki sądowej, współuczestniczyła w ustalaniu kierunków rozwoju zakładu, w tym również w zakresie funkcjonowania bazy danych DNA, doskonaleniu Systemu Zarządzania Jakością oraz inicjowaniu i upowszechnianiu działalności naukowej.Ponadto uczestniczyła w rozszerzeniu zakresu czynności badawczych oferowanych przez CLKP poprzez utworzenie instytucji certyfikowanego specjalisty ze specjalności analiza śladów krwawych działającej w policyjnych laboratoriach kryminalistycznych oraz współtworzyła i wdrożyła system przesiewowych badań genetycznych na obecność wirusa SARS-CoV-2 w Policji.

Dodatkowo posiada kilkuletnie doświadczenie w realizacji projektów badawczo-rozwojowych oraz wdrażaniu do praktyki nowych metod i technik badawczych z genetyki sądowej, analizy śladów krwawych i techniki kryminalistycznej, w tym skanowania 3D.

Jako główny wykonawca projektów naukowych oprócz planowania i przeprowadzania prac badawczych, przygotowywała publikacje naukowe, prezentowała wyniki badań na konferencjach krajowych i międzynarodowych oraz prowadziła szkolenia, w tym głównie dla techników kryminalistyki i funkcjonariuszy pionu dochodzeniowo-śledczego z zakresu zabezpieczania śladów biologicznych na miejscu zdarzenia. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Genetycznego.

mgr Ewa Kadyjewska – absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Oficerskiego Ekspertów Kryminalistyki w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

W latach 1999 – 2008 zatrudniona w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Stołecznej Policji. W latach 2008 – 2023 zatrudniona w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji, gdzie pełniła funkcję Zastępcy Koordynatora ds. Zarządzania Jakością w Zakładzie Biologii oraz auditora wewnętrznego systemu zarządzania w laboratorium.

Posiada ponad 23-letnie doświadczenie zawodowe w wykonywaniu opinii z zakresu genetyki sądowej. Była opiekunem osób w trakcie szkoleń przygotowujących do samodzielnego wykonywania opinii z zakresu genetyki sądowej. Szkoliła techników kryminalistyki i policjantów pionu dochodzeniowo-śledczego z zakresu zabezpieczania śladów biologicznych na miejscu zdarzenia oraz możliwości identyfikacyjnych badań genetycznych. Prowadziła prace badawcze i wdrożeniowe.

Wykonywała również badania genetyczne w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 u funkcjonariuszy i pracowników Policji.

 mgr Agnieszka Smoleń – diagnosta laboratoryjny, absolwentka Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W latach 2013-2023 zatrudniona w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji jako główny specjalista krajowej Bazy Danych DNA.

Wykonywała badania genetyczne do spraw identyfikacyjno-poszukiwawczych oraz na potrzeby opinii z zakresu genetyki sądowej. Wdrażała programy statystyczne przeznaczone do szacowania prawdopodobieństwa stopnia pokrewieństwa. Podczas dziesięcioletniej pracy doskonaliła się w zastosowaniu różnorodnych technik biologii molekularnej stosowanych w identyfikacji osobniczej w tym sekwencjonowaniu następnej generacji.

Uczestniczka wielu projektach badawczych zakończonych publikacjami w międzynarodowych pismach naukowych oraz unijnych projektach szkoleniowych z zakresu analizy statystycznej oraz funkcjonowania baz danych DNA m.in. w Armenii i Chorwacji. Przeprowadziła szereg warsztatów oraz wykładów z zakresu działania krajowej Bazy DNA adresowanych do pracowników jednostek policji oraz policyjnych laboratoriów kryminalistycznych.

Scroll to Top