Laboratorium Chemii Sądowej

Laboratorium Chemii Sądowej CNS UW jest nowoczesnym laboratorium chemicznym działającym na rynku usług naukowo-badawczych. Zakres działań laboratorium obejmie przede wszystkim badania szerokiego spektrum produktów konopnych, zarówno w kontekście kryminalistycznym jak i przemysłowym. Laboratorium współpracuje z przedstawicielami administracji państwowej i przedsiębiorcami, oferuje szkolenia i konsultacje dla organów procesowych i instytucji. apraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

O Laboratorium Chemii Sądowej

Laboratorium Chemii Sądowej (LChS) CNS UW łączy innowacyjne koncepcje i dobre praktyki, świadcząc usługi na potrzeby postępowań oraz analiz chemicznych dla przedsiębiorców. Oferujemy unikalne połączenie wysoko wykwalifikowanego personelu, nowoczesnego sprzętu i wiedzy w kryminalistycznej analizie chemicznej, w tym badań narkotyków, szczególnie konopi. Naszym celem jest łączenie nauki z praktyką poprzez innowacyjne rozwiązania i narzędzia kryminalistyczne, działając w sferze naukowej, dydaktycznej i usługowej. Wykonujemy jakościowe i ilościowe analizy narkotyków oraz badania produktów z konopi dla organów ścigania, wymiaru sprawiedliwości, podmiotów prywatnych, hodowców i agencji rządowych. 

Zespół Laboratorium Chemii Sądowej

Nasza doświadczona kadra składa się z kierownika laboratorium i trzech członków zespołu, posiadających wykształcenie chemiczne oraz wieloletnie doświadczenie zdobyte w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji. Wykazujemy się wysokim stopniem kompetencji i profesjonalizmu zarówno w usługach chemii sądowej, jak i w pracach naukowych.

dr n. med., insp. w stanie spoczynku Adam Frankowski – absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego Filii w Białymstoku oraz Podyplomowego Studium Oficerskiego Ekspertów Kryminalistyki Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

W latach 1990–1994 starszy asystent Instytutu Chemii Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UW Filii w Białymstoku. W latach 1994–2013 biegły kryminalistyki z zakresu chemii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. W 1999 roku pełnił obowiązki kierownika Laboratorium Celnego Urzędu Celnego w Białymstoku. W latach 2004-2013 zastępca naczelnika LK KWP w Białymstoku, gdzie wdrożył system zarządzania finansami. Biegły sądowy z ponad 20 letnim doświadczeniem.

W latach 2013-2022 Zastępca Dyrektora Instytutu Badawczego – Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, a w 2016-2017 kierownik tegoż instytutu. W 2019 roku na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie obronił rozprawę doktorską. Twórca i pierwszy kierownik Zespół DVI w Polsce utworzonego zgodnie ze standardami Interpol-u. Od ponad 15 lat prowadzi zajęcia z zakresu techniki kryminalistycznej, chemii kryminalistycznej i identyfikacji ofiar katastrof masowych (DVI) m. in. na Wydziale Prawa i Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz w Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest współautorem dwóch monografii naukowych, rozdziałów w monografiach i wielu publikacji z zakresu chemii, kryminalistyki i identyfikacji ofiar katastrof masowych. Kierownik i trener projektów współfinansowanych z Funduszy Unii Europejskiej w ramach POIR, Erasmus+, Europejskiego Partnerstwa Wschodniego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Był członkiem Rady Naukowo-Technicznej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji. W obecnej kadencji członek Zespołu Analityki Sądowej i Toksykologicznej Komitetu Chemii Analitycznej PAN.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi w dziedzinie identyfikacji ofiar katastrof masowych oraz zaangażowanie w walkę z pandemią COVID-19.

Dr Anna Trynda – absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, na którym w 2001 r. obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską uzyskując stopień doktora nauk chemicznych. Od 2001 r. pracownik Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

W 2009-2013 była zastępcą naczelnika i kierownika ds. zarządzania jakością w LK KWP w Gdańsku. W latach 2013-2022 pełniła funkcję Kierownika Zakładu Chemii w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji w Warszawie. Od 20 lat biegła z zakresu badań chemicznych.

W 2013 r. brała udział w pracach zespołu ds. opracowania strategii funkcjonowania laboratoriów kryminalistycznych Policji na lata 2013-2015. Powołana przez Polskie Centrum Akredytacji w skład grupy eksperckiej ds. akredytacji laboratoriów wykonujących badania w dziedzinie nauk sądowych. Anna Trynda była członkiem zespołu ds. opracowania zmian legislacyjnych dotyczących najnowszych substancji psychoaktywnych powołanego w kwietniu 2017 r. przez Komendanta Głównego Policji.

W latach 2016-2021 ekspert współpracujący w Horyzontalnej Grupie Roboczej ds. Narkotyków (HDG) Rady UE. Współautorka publikacji naukowych z zakresu chemii i kryminalistyki w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz rozdziałów w monografiach. Realizowała krajowe projekty badawcze finansowane przez NCBiR oraz kierowała zespołami w projektach międzynarodowych w ramach programu Horyzont 2020. Przez wiele lat menadżer i wykładowca podczas międzynarodowych szkoleń prowadzonych we współpracy z agencjami EUROPOL i CEPOL, z zakresu likwidacji nielegalnych laboratoriów narkotykowych. Jako trener i wykładowca prowadziła szkolenia dotyczące zwalczania przestępczości narkotykowej dla funkcjonariuszy Policji m. in. z Polski, Chin, Estonii i Węgier.

Na zaproszenie przedstawicieli CEPOL w 2020 r. współpracowała przy opracowaniu modułu szkoleniowego dotyczącego narkotyków syntetycznych i nowych substancji psychoaktywnych. Za zasługi na rzecz obronności odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

mgr Anna Duszyńska – absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studiów podyplomowych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w kryminalistyce, które zdobyła jako biegła z zakresu badań chemicznych w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji.

W latach 2015-2022 zastępca kierownika Zakładu Chemii CLKP. Decyzją Ministra Zdrowia powołana do Zespołu do spraw oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych od początku jego istnienia. Z ramienia MSWiA oraz Ministra Zdrowia członek zespołów powołanych do opracowania nowych rozwiązań legislacyjnych mających na celu przeciwdziałanie używaniu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych. Wynikiem tych prac była zmiana w 2018 r. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i wprowadzenie „generycznego” opisu nowych substancji psychoaktywnych.

Kierownik projektu naukowo-badawczego NARSAP oraz kierownik zespołu badawczego i wykonawca w projektach finansowanych przez NCBR, w wyniku których tworzone były narzędzia mające na celu wsparcie procesu wykrywczego w zakresie przestępczości narkotykowej.

Ekspert merytoryczny w zespole nadzorującym realizację projektów NCBR.  Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie identyfikacji narkotyków, w tym nowych substancji psychotropowych za pomocą specjalistycznych technik analitycznych (chromatografia, spektrometria, spektrofotometria). Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie wdrażania i utrzymania systemu zarządzania jakością w laboratorium analitycznym.

Pełniła funkcję auditora wewnętrznego i kierownika technicznego. Współautorka artykułów naukowych o tematyce narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Twórca procedur, wytycznych i metodyk dotyczących m.in. badań narkotyków. Posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń krajowych i międzynarodowych w zakresie badań narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych.

mgr inż. Joanna Sasor – absolwentka Politechniki Rzeszowskiej na kierunku Technologia Chemiczna oraz 2-letniego Medycznego Studium Analitycznego w Lublinie. W latach 2010-2023 główny specjalista Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie kryminalistycznej analizy chemicznej, m. in.: w badaniu jakościowym i ilościowym narkotyków metodami chromatograficznymi i spektroskopowymi.

Zajmowała się badaniem płynów ustrojowych na obecność narkotyków działających podobnie do alkoholu metodą chromatografii gazowej sprzężonej ze spektrometrią mas (GC/MS). Posiada wiedzę i doświadczenie w profilowaniu amfetaminy i tabletek zawierających MDMA.

Brała udział w opracowywaniu i walidacji metod służących do badań ilościowych narkotyków, których wyniki są istotne dla prowadzonych postępowań.

Scroll to Top