Kryminalistyka i Nauki Sądowe: Chemia Sądowa

Stacjonarne studia magisterskie II stopnia w CNS UW

Opis kierunku

Kierunek “Kryminalistyka i Nauki Sądowe w zakresie chemia sądowa” na Uniwersytecie Warszawskim to interdyscyplinarny program studiów drugiego stopnia, który łączy wiedzę z zakresu chemii, fizyki, prawa oraz nauk sądowych. Program ma na celu wyposażenie studentów w umiejętności niezbędne do prowadzenia zaawansowanych badań kryminalistycznych oraz analizy dowodów fizykochemicznych. Dzięki współpracy z pięcioma wydziałami UW oraz zajęciom prowadzonym przez ekspertów zewnętrznych, studenci zdobywają zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę, która umożliwia im pracę w laboratoriach policyjnych, prywatnych laboratoriach kryminalistycznych, firmach farmaceutycznych, pracowniach medycyny sądowej, a także w ośrodkach specjalizujących się w badaniach leków, suplementów, dopingu i dzieł sztuki.

W razie pytań lub wątpliwosci co do procesu rekrutacyjnego albo programu studiów, zapraszamy do kontaktu z sekretariatem: tel.: 22 55 26 696
email: dziekanat.cns@uw.edu.pl

Program studiów

Program studiów na kierunku “Kryminalistyka i Nauki Sądowe w zakresie chemia sądowa” obejmuje cztery semestry, w trakcie których studenci muszą zdobyć 120 punktów ECTS. Program jest podzielony na przedmioty obowiązkowe i fakultatywne, z naciskiem na metodologię badań kryminalistycznych oraz techniki laboratoryjne zaadaptowane z chemii i fizyki. Przykładowe przedmioty to “Kryminalistyka ogólna”, “Techniki cyfrowej rekonstrukcji z uwzględnieniem śladów fizykochemicznych” oraz “Analiza śladów krwawych”. Studenci biorą również udział w zajęciach praktycznych, takich jak warsztaty terenowe, laboratoria oraz seminaria dyplomowe, co zapewnia wszechstronne przygotowanie do pracy zawodowej. Program studiów jest realizowany we współpracy z pięcioma wydziałami UW oraz ekspertami z zewnętrznych instytucji, co gwarantuje interdyscyplinarne podejście i wysoki poziom nauczania.

Pełen opis programu studiów (do pobrania)

sssssch

Postępowanie rekrutacyjne

Rekrutacja składa się z dwóch etapów.

Lista rankingowa w I etapie kwalifikacji tworzona jest na podstawie punktów otrzymanych za:

• średnią ocen uzyskanych w toku studiów wyższych, średnia ze studiów x 8 = liczba punktów, maksymalnie można uzyskać do 40 pkt. (np. średnia ze studiów 4,0 x 8 = 32 pkt. itd.).
  • dotychczasową aktywność naukową – w postaci publikacji z zakresu kryminalistyki lub dziedzin pokrewnych w tym biologii i genetyki sądowej (po 2 pkt. za publikację), udziału w konferencjach naukowych (po 1 pkt. za czynny udział w konferencji międzynarodowej, po 0,5 pkt. za czynny udział w konferencji krajowej) lub innych osiągnięć naukowych (np. nagrody; po 0,5 pkt. za każde udokumentowane osiągnięcie). Maksymalnie można uzyskać 10 pkt.

W tym celu kandydat powinien przedstawić dokument: „Dotychczasowa aktywność naukowa”, stanowiący wykaz ewentualnych publikacji kandydata z zakresu kryminalistyki i dziedzin pokrewnych, konferencji lub szkoleń, w jakich uczestniczył lub innych osiągnięć naukowych.

Do II etapu rekrutacji przystępują osoby, które uzyskały najwyższą liczbę punktów.

Drugim etapem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna prowadzona w języku polskim.
W trakcie rozmowy sprawdzana jest ogólna orientacja kandydata w zagadnieniach związanych z kryminalistyką oraz biologią, w tym genetyką. Nieobecność kandydata na rozmowie kwalifikacyjnej wyklucza go z postępowania rekrutacyjnego.

Lista zagadnień poruszanych w trakcie rozmów kwalifikacyjnych (do pobrania)

Po rozmowie kwalifikacyjnej sporządzona zostaje ostateczna lista rankingowa. O przyjęciu na studia decyduje miejsce na liście rankingowej, utworzonej na podstawie ostatecznych wyników rekrutacji.