Prof. dr hab. Piotr Girdwoyń
Specjalizacja: prawo dowodowe, kryminalistyka, taktyka procesowa
- profesor nauk prawnych;
- pracownik naukowy w Katedrze Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego;
- dyrektor Instytutu Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego;
- adwokat;
- laureat nagrody Złoty Paragraf Dziennika Gazety Prawnej w kategorii „Adwokat”;
- autor monografii: m.in.: „Zarys niemieckiego procesu karnego”, „Prawo karne i wymiar sprawiedliwości państw Unii Europejskiej” (współaut.: A. Adamski, J. Bojarski, P. Chrzczonowicz, M. Filar), „Opinia biegłego w sprawach karnych w europejskim systemie prawnym. Perspektywy harmonizacji”, a także kilkudziesięciu artykułów naukowy;
- stypendysta Fundacji Alexandra von Humboldta, Hertie Stiftung i Hermann und Marianne Straniak Stiftung;
- odbył staże naukowo-badawcze w:
- Max Planck Institut für ausländisches und internationales Strafrecht we Freiburgu (NIemcy),
- School of Law, University of Baltimore (USA),
- Juristische Fakultät, Universität Basel (Szwajcaria).
Prof. dr hab. Ewa Bulska
Specjalizacja: Chemia Sądowa
- Profesor na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
- Autorka, współautorka ponad 170 publikacji naukowych poświęconych rozwojowi metod analitycznych w zakresie badania próbek klinicznych, środowiskowych, przemysłowych, archeologicznych i śladów kryminalistycznych. Ekspert Międzynarodowej Agencji Antydopingowej (WADA), audytor Polskiego Centrum Akredytacji, członek zespołu ekspertów w Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Promotor ponad 40 magistrantów oraz 17 doktorów.
- Zainteresowania naukowe: mechanizmy atomizacji w spektrometrii atomowej; analityczne zastosowania spektrometrii atomowej i spektrometrii mas oraz promieniowania synchrotronowego (XANES, XAS); badania specjacji pierwiastków istotnych biologicznie; badania fizyko-chemiczne obiektów zabytkowych i próbek kryminalistycznych.
Prof. dr hab. Ewa Czerniawska
Specjalizacja: Psychologia Sądowa
- Profesor nauk społecznych w zakresie psychologii w Zakładzie Psychologii Uczenia się i Pamięci Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
- Zainteresowania naukowe: psychologia pamięci i uczenia się, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności strategicznej i metapoznawczej; psychologia węchu i pamięci węchowej; rola muzyki dla przebiegu i rozwoju funkcji poznawczych.
- Autorka, współautorka i redaktorka 8 prac zwartych – m.in. Dynamika zachowań strategicznych w uczeniu się z tekstów podręcznikowych (1999), Psychologia węchu i pamięci węchowej (wspólnie z J.M. Czerniawską-Far, 2007), Jak się uczyć? (wspólnie z M. Ledzińską, 2007), Psychologia nauczania. Ujęcie poznawcze (wspólnie z M. Ledzińską, 2011), Muzyka i my. O różnych przejawach wpływu muzyki na człowieka (redaktor, 2012) oraz ponad 90 artykułów i rozdziałów. Promotor 74 magistrów i 5 doktorów.
Prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski
Specjalizacja: Badania Dokumentów, Dowody Naukowe
– profesor nauk prawnych, Kierownik Katedry Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Biegły z zakresu kryminalistyki wpisany na listę biegłych sądowych Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Sądu Okręgowego Warszawa Praga.
Przewodniczący Rady Naukowej Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji oraz Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.
Były Dziekan Wydziału Prawa i Administracji i Prorektor Uniwersytetu Warszawskiego.
Odbył staże i stypendia naukowe m.in w: Capital University (USA), United Nations Institute of Crime Prevention and Control (Helsinki, Finlandia), University of Iowa (USA), Max-Planck-Institut für ausländisches und internationales Strafrecht (Niemcy).
Prof. dr hab. Andrzej Witowski
Specjalizacja: Fizyka Sądowa
- Profesor w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego;
- Specjalista z zakresu spektroskopii i magnetospektroskopii w dalekiej podczerwieni.
Prof. dr hab. Jarosław Moszczyński
Specjalizacja: Daktyloskopia
- Kierownik Katedry Kryminalistyki i Medycyny Sądowej Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie.
- W latach 1988-2003 pracował w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym KGP jako ekspert, naczelnik Wydziału Daktyloskopii oraz zastępca dyrektora CLK KGP.
- Przyczynił się w znacznym stopniu do rozwoju polskiej daktyloskopii – wdrożył krajowy system automatycznej identyfikacji daktyloskopijnej (AFIS), który umożliwia wykrywanie w ciągu roku kilku tysięcy sprawców przestępstw, a także weryfikację tożsamości osób zatrzymanych, przekraczających granicę państwa oraz NN zwłok.
- Rozwinął sieć nowoczesnych, policyjnych laboratoriów daktyloskopijnych, gdzie wykorzystywane są zaawansowane technologicznie, skuteczne metody wizualizacji śladów linii papilarnych.
- Przeprowadził badania, dzięki którym rozwinięte zostały m.in. techniki luminescencyjne.
- Był członkiem czterech grup roboczych Interpolu ds. standaryzacji identyfikacji daktyloskopijnej (1996-2001).
- Posiada uprawnienia eksperta daktyloskopii oraz badań dokumentów.
- Wykonał ponad 2 tys. ekspertyz kryminalistycznych oraz przeprowadził ok. 400 oględzin miejsc przestępstw.
Prof. dr hab. Bogusław Wiłkomirski
Specjalizacja: Toksykologia
- Profesor nauk biologicznych.
- Od 1971 związany z Uniwersytetem Warszawskim, na którym w 2008 objął stanowisko profesora zwyczajnego. Pracował w Instytucie Biochemii UW, będąc w latach 80. jego wicedyrektorem. W 1988 przeszedł do Instytutu Botaniki, którego dyrektorem był w latach 2002–2005 i 2008–2009.
- W 2009 został zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach, przekształconym w 2011 w Uniwersytet Jana Kochanowskiego.
- Autor lub współautor ponad 125 prac, w tym podręczników do chemii dla szkół podstawowych i średnich.
- Odbył staże naukowe w Instytucie Chemii Organicznej Mołdawskiej Akademii Nauk i Instytucie Biochemii Uniwersytetu w Liverpoolu.
- Członek m.in. Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego, Phytochemical Society of North America, Phytochemical Society of Europe, International Society for Environmental Biogeochemistry, International Advisory Committee i Związku Literatów Polskich.
Mł. insp. dr hab. Magdalena Spólnicka
Specjalizacja: Genetyka Sądowa
- doktor habilitowany nauk medycznych;
- absolwentka Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Bydgoszczy oraz Podyplomowego Studium Oficerskiego Ekspertów Kryminalistyki Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie;
- tytuł doktora nauk medycznych uzyskany obroną, na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, pracy zatytułowanej: „Polimorfizm STR niekodującego regionu genu ludzkiego hormonu wzrostu i jego wykorzystanie w identyfikacji osobniczej”. Praca była finansowana przez KBN ze środków na naukę, jako projekt badawczy – grant promotorski nr 2 P05A03129;
- kierownik Zakładu Biologii CLKP.
- blisko dwudziestoletnie doświadczenie w pracy w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji;
- posiada doświadczenie we wszystkich kluczowych aspektach pracy Zakładu Biologii, w tym w wykonywaniu ekspertyz o wysokim stopniu skomplikowania, prowadzeniu dokumentacji analitycznej i statystycznej w zakresie wykonywanych zadań, prowadzeniu prac wdrożeniowych i adaptacyjnych.
- brała udział w procesie wprowadzenia i doskonalenia Systemu Zarządzania Jakością w Wydziale Biologii CLK KGP;
- nadzorowała proces kształcenia kandydatów na ekspertów z zakresu genetyki sądowej.
- współautor wielu publikacji i wystąpień na krajowych i międzynarodowych konferencjach.
Dr Aleksandra Tucholska-Lenart
Specjalizacja: Biologia Sądowa, Chemia Sądowa
- ekspert badań DNA Biura Badań Kryminalistycznych ABW;
- ekspert oraz członek Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego;
- audytor Polskiego Centrum Akredytacyjnego;
- laureatka nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych za wdrożenie do kryminalistyki polskiej metod biologii molekularnej;
- od ponad 25 lat związana z badaniami biologicznymi prowadzonymi na potrzeby organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości;
- w latach 1997 – 2008 biegły Sądu Okręgowego w Warszawie w dziedzinie analizy DNA, jak również członkiem Europejskiej Akademii Nauk Sądowych;
- w okresie od 1999 do 2004 r. – Kierownik Zakładu Kryminalistyki i Chemii Specjalnej ABW;
- w latach 1989 – 1991 ekspert badań biologicznych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji;
- od 1992 do 1999 r. ekspert badań DNA Zakładu Kryminalistyki i Chemii Specjalnej Urzędu Ochrony Państwa.
Dr Dorota Kwiatkowska
Specjalizacja: Badania antydopingowe, Toksykologia
– doktor nauk biologicznych.
Od 1995 roku pracuje w Zakładzie Badań Antydopingowych Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Od 2004 roku pełni funkcję kierownika Zakładu. Od 2007 roku jest diagnostą laboratoryjnym.
Zakład, którym kieruje jest jedyną placówką w Polsce i jednym z 34 laboratoriów na świecie uprawnionych do wykonywania badań antydopingowych z racji posiadania akredytacji Światowej Agencji Antydopingowej – World Anti-Doping Agency (WADA). W laboratorium tym oprócz badań antydopingowych wykonywane są również badania toksykologiczne na zlecenie m.in. prokuratur.
Od roku 2001 jest członkiem Stowarzyszenia Oficjalnych Chemików Wyścigów Konnych – Association of Official Racing Chemists (AORC), od 2004 członkiem Światowego Stowarzyszenia Analityków Antydopingowych – World Association of Anti-Doping Scientists (WAADS).Od roku 2016 jest członkiem Zespołu Analizy Spektralnej – Komitetu Chemii Analitycznej PAN.
Jest autorem wielu prac i komunikatów, publikowanych po polsku i angielsku, poruszających problemy dopingu w sporcie i toksykologii.
Dr Michał Adam Dobrowolski
Specjalizacja: Chemia Sądowa
- doktor nauk chemicznych;
- adiunkt na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego;
- specjalista w zakresie krystalochemii;
- autor licznych publikacji w czasopismach o zasięgu międzynarodowym;
- zainteresowania i aktywność naukowa wiążą się ściśle z fizyczną chemią organiczną, a w szczególności z jej częścią strukturalną;
- prowadzi badania naukowe z wykorzystaniem rentgenowskiej analizy strukturalnej, metod spektroskopowych (spektroskopia Ramana i w podczerwieni), skaningowej kalorymetrii różnicowej (DSC) oraz modelowania molekularnego. Przy interpretacji danych fizykochemicznych często korzysta z analiz statystycznych.
- interesuje się również kryminalistyką, a w szczególności jej aspektami związanymi z chemią.
Dr Agnieszka Gutkowska
Specjalizacja: Kryminologia, Terroryzm
– doktor nauk prawnych, kryminolog, adwokat. Adiunkt w Zakładzie Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała także w Studium Europy Wschodniej UW na specjalizacji Rosja-Azja-Kaukaz.
Jej naukowe zainteresowania koncentrują się przede wszystkim wokół problematyki kulturowych uwarunkowań przestępczości, koegzystencji odmiennych kulturowo systemów normatywnych, a także problematyki radykalizacji i ekstremizmu ze szczególnym uwzględnieniem problematyki cudzoziemców w zakładach karnych. Od ponad 15 lat zajmuje się problematyką uchodźstwa, integracji cudzoziemców, czy szerzej, migracji i jej kulturowych uwarunkowań – zarówno naukowo, jak i jako praktyk, współpracując z wieloma polskimi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi, a także instytucjami państwowymi i samorządowymi.
Obecnie z ramienia WPiA UW zaangażowana jest w unijny projekt PRIME (“Preventingm Interdicting and Mitigating Extremism: Defending Against Lone Actor Extremist Events”) zajmujący się problematyką terroryzmu tzw. samotnych wilków.
Dr Piotr Lewulis
Specjalizacja: Forensic IT, Dowody cyfrowe
adiunkt w Katedrze Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Autor i współautor szeregu publikacji naukowych i wystąpień konferencyjnych; wykonawca i koordynator w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych z praktycznym doświadczeniem procesowym w sprawach karnych uzyskanym w toku aplikacji adwokackiej (zakończonej pozytywnym wynikiem egzaminu zawodowego). Realizowane dotychczas projekty badawcze dotyczyły między innymi problematyki zagrożeń terrorystycznych, metodyki prowadzenia śledztw w sprawach o zabójstwo, a także postępowań w sprawach poszukiwań osób zaginionych. Specjalizuje się w kwestiach związanych z prawem i postępowaniem dowodowym w kontekście nowych technologii. Aktualne zainteresowania badawcze wiążą się z szeroko rozumianymi patologiami życia społecznego w przestrzeni cyfrowej. W pozostałym czasie angażuje się w turystykę wysokogórską, wspinaczkę skalną i reprezentację AZS UW w snowboardzie.
Dr Agata Thannhauser
Specjalizacja: Antropologia Sądowa
- Antropolog.
- Asystent na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
- Specjalistka w zakresie identyfikacji szczątków ludzkich oraz oceny wieku osób nieletnich prezentowanych w materiałach o charakterze pornograficznym.
- Przeprowadza oględziny szczątków ludzkich na zlecenie organów ścigania oraz bierze udział w ekshumacjach, współpracując m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej.
adw. Anna Winczakiewicz
Specjalizacja: prawo i postępowanie karne
- absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UW oraz prawa karnego gospodarczego i skarbowego UJ;
- doktorantka w Instytucie Nauk Prawnych PAN;
- adwokat, prowadzący własną kancelarię specjalizującą się w prawie karnym i prawie pracy;
- do jej zainteresowań naukowych należy zagadnienie pomyłek wymiaru sprawiedliwości, przestępstw seksualnych oraz nieszczęśliwego wypadku jako przyczyny śmierci;
- Prezes Towarzystwa Paragraf 22;
- przewodnik spacerów kryminalnych;
- wykładowca tematyki prawnej i kryminalistycznej;
adw. Piotr Modzelewski
Specjalizacja: prawo i postępowanie karne
- absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego;
- adwokat;
- wiceprezes zarządu Towarzystwa Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych: „Paragraf 22”;
- pasją do prawa karnego, kryminalistyki i nauk sądowych zaraził się w trakcie studiów;
- zawodowo zajmuje się także innymi gałęziami prawa, w szczególności prawem pracy.
- angażuje się w działalność edukacyjną i naukową Towarzystwa w charakterze organizatora i prelegenta.
Bolesław Michalski
Specjalizacja: Forensic IT, OSiNT
- prezes OPEC Sp. z o.o.;
- specjalista w zakresie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego zajmującego się określaniem i eliminowaniem ryzyka biznesowego;
- specjalizuje się w zagadnieniach, struktur baz danych, bezpieczeństwa cybernetycznego oraz marketingu finansowego;
- ekspert od spraw bezpieczeństwa cybernetycznego, zajmujący się przeprowadzaniem kompleksowych audytów z dziedziny cyber-bezpieczeństwa.
Insp. Paweł Rybicki
Specjalizacja: Nauki Sądowe
- prezes EFIC (European Forensic Initiatives Centre), dyrektor programu Forensic Watch;
- były Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji;
- inicjator utworzenia europejskiego komitetu ds. standaryzacji w naukach sądowych CEN/TC 419 (European Committee for Standardization/Technical Committee 419: Forensic Science Processes), któremu następnie przewodniczył w latach 2012–2014;
- w latach 2011-2013 kierujący Sekretariatem ENFSI (Europejskiej Sieci Laboratoriów Kryminalistycznych – European Network of Forensic Institutes);
- promotor standaryzacji i zarządzania jakością w naukach sądowych;
- w latach 2009–2011 członek zarządu EAFS (European Academy of Forensic Science);
- w 2011 r., w trakcie Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej pełnił funkcję eksperta wiodącego ds. nauk sądowych;
- inicjator wprowadzenia do prawodawstwa UE pojęcia European Forensic Science Area;
- autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu nauk sądowych.