Studia Podyplomowe Prawa Dowodowego, Kryminalistyki oraz Nauk Pokrewnych
w Centrum Nauk Sądowych
Uniwersytetu Warszawskiego.
Termin rozpoczęcia zajęć:
Zajęcia odbywają się w takim samym układzie semestralnym, jak regularne zajęcia na innych kierunkach:
I Semestr: od października 2022r.,
II Semestr: od lutego 2023r.
Obowiązuje rozliczenie roczne (do końca roku akademickiego). Zajęcia będą trwały do czerwca 2023 r.
Wszystkie zajęcia są planowane do realizacji w trybie stacjonarnym; w zależności od sytuacji epidemiologicznej oraz powiązanych z nią regulacji krajowych i uniwersyteckich możliwe jest (w szczególności przejściowe, w odniesieniu do części zjazdó) realizowanie zajeć w formie zdalnej.
Cel
Podstawowym celem Studiów Podyplomowych Prawa Dowodowego, Kryminalistyki oraz Nauk Pokrewnych jest przekazanie słuchaczom i słuchaczkom praktycznej wiedzy oraz umiejętności z zakresu technik i taktyk kryminalistycznych w kontekście postępowań sądowych. Program studiów obejmuje zarówno zagadnienia prawne (w szczególności w zakresie postępowania dowodowego) jak i prezentację szerokiego spektrum metod stosowanych w procesie wykrywczym i dowodowym na gruncie wielu dyscyplin nauki w różnych ich aspektach (m.in. biologicznych, fizykochemicznych, psychologicznych).
Zajęcia prowadzone są z zastosowaniem różnorodnych metod dydaktycznych. Prowadzone w trakcie zjazdów wykłady teoretyczne uzupełniane są, tam gdzie jest to możliwe, praktyką realizowaną m.in. poprzez ćwiczenia praktyczne (np. związane z technikami ujawniania, zabezpieczania i analizy śladów kryminalistycznych różnego typu oraz oględzinami miejsca zdarzenia).
Uczestnicy studiów zostaną zapoznani z bardzo szerokim zakresem wykorzystywanych współcześnie technik kryminalistycznych – program ten jest adresowany do absolwentek i absolwentów wszystkich kierunków studiów przyrodniczych, technicznych, medycznych, humanistycznych i społecznych (w tym także prawniczych czy psychologicznych) zainteresowanych tematyką metod wykrywania, ujawniania oraz zabezpieczania śladów kryminalistycznych, a także identyfikacji człowieka oraz prawnej implementacji tych metod w kontekście realnych postępowań sądowych.
Lokalizacja
Studia prowadzone są w salach wykładowych Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego na terenie Kampusu Ochota UW (ul. Miecznikowa 1).
Studia podyplomowe w roku 2022/2023 planowane są do uruchomienia w formule stacjonarnej (offline), umożliwiającej zrealizowanie praktycznych elementów programu. Organizacja roku uzależniona jest od regulacji ogólnouniwersyteckich oraz od bieżącej sytuacji epidemiologicznej. Jeżeli okaże się to wymagane, studia mogą być także prowadzone w trybie zdalnym.
Kierownik studiów
Kierownikiem Studiów Podyplomowych Prawa Dowodowego, Kryminalistyki oraz Nauk Pokrewnych w roku akademickim 2022/2023 jest dr Piotr Lewulis (Katedra Kryminalistyki, WPiA UW – informacje o osobie)
Płatność
Studia są płatne.
Czesne wynosi:
- 4500 PLN przy wpłacie jednorazowej (do 21 października 2022)
- 2 x 2300 PLN w dwóch ratach (I do 21 października 2022, II do 15 lutego 2023)
- 4 x 1250 PLN w czterech ratach (I do 21 października, 2022 II do 15 stycznia 2023, III do 15 marca 2023, IV do 15 maja 2023).
Dane do przelewu:
Nr rachunku: 64 1160 2202 0000 0000 9659 0409
Uniwersytet Warszawski Centrum Nauk Sądowych
02-096 Warszawa ul. Miecznikowa 1
Tytuł przelewu: Opłata za Studia Podyplomowe Prawa Dowodowego, Kryminalistyki oraz Nauk Pokrewnych [Imię i Nazwisko Słuchacza]
Harmonogram zjazdów w roku akademickim 2021/22
Studia zaoczne; zajęcia sobotnio-niedzielne, odbywające się zazwyczaj co dwa tygodnie.
Czas trwania:
210 godzin (2 semestry) plus warsztatowe zajęcia fakultatywne w terenie (5-10 h).
Zajęcia odbywają się w wybranych datach w:
– Soboty w godz. 9.15 – 13.15 oraz 14:00 – 18:00
– Niedziele w godz. 9.15-13.15
Terminy zjazdów:
- 22-23 października 2022
- 19-20 listopada 2022
- 26-27 listopada 2022
- 10-11 grudnia 2022
- 17-18 grudnia 2022
- 14-15 stycznia 2023
- 28-29 stycznia 2023
- 11-12 lutego 2023
- 25-26 lutego 2023
- 11-12 marca 2023
- 25-26 marca 2023
- 15 i 16 kwietnia 2023
- 22-23 kwietnia 2023
- 13-14 maja 2023
Jednocześnie wskazujemy terminy „rezerwowe” – na wypadek konieczności przeniesienia zajęć na inną datę lub dla zajęć dodatkowych (podczas jednej z tych dat będą też realizowane warsztaty oględzinowe):
- 20 i 21 maja 2023
- 27 i 28 maja 2023
- 3 i 4 czerwca 2023
- 17 i 18 czerwca 2023
Sylwetka absolwenta
Absolwent uzyskuje wiedzę z zakresu prawa dowodowego, w tym w ujęciu historycznoprawnym i prawno-porównawczym. Zdobywa teoretyczne podstawy w zakresie gromadzenia dowodów, a także wprowadzenie do dyscyplin wykorzystywanych w badaniach identyfikacyjnych oraz kryminalistyce.
Absolwent zna i w sposób pogłębiony rozumie:
– znaczenie kryminalistyki i nauk sądowych oraz ich miejsce w szerokiej perspektywie systemu nauk;
– relacje występujące między kryminalistyką a obszarami nauk ścisłych i przyrodniczych;
– metodologię badań wykorzystywaną w danych dziedzinach kryminalistyki;
– terminologię stosowaną w literaturze przedmiotu oraz nauk pokrewnych
– znaczenie człowieka jako podmiotu badań kryminalistycznych;
– fundamentalne zasady identyfikacji człowieka w kontekście zastosowania metod nauk przyrodniczych i ścisłych w kryminalistyce;
– zasady poprawnego interpretowania zjawisk i procesów przyrodniczych i fizykochemicznych opartych na danych empirycznych;
– potrzebę uważnego i krytycznego oceniania odbieranych informacji, oceny ich wiarygodności i przydatności z punktu widzenia kryminalistyki, stosując przy takiej ocenie wiedzę z zakresu nauk: fizycznych, chemicznych, biologicznych, psychologicznych i prawnych;
– ograniczenia we wnioskowaniu na podstawie śladów kryminalistycznych i ich badania;
– potrzebę formułowania i proponowania specjalistycznych naukowych metod do rozwiązania problemów oraz współpracy w tym zakresie z ekspertami z obszarów nauki;
– potrzebę rzetelnego prowadzenia badań kryminalistycznych oraz uczciwego pełnienia funkcji zawodowych;
– zasady etyczne nauk sądowych;
Absolwent posiada wiedzę o:
– dyscyplinach nauk wspomagających i uzupełniających taktykę i technikę kryminalistyczną;
– wykorzystywanych współcześnie technikach kryminalistycznych;
– różnorodnych metodach wykrywania, ujawniania oraz zabezpieczania śladów kryminalistycznych;
– współczesnych metodach identyfikacji człowieka;
– prawnej implementacji zgromadzonego materiału dowodowego na tle wiedzy ogólnej o prawie dowodowym;
– analizowaniu i interpretowaniu zjawisk i procesów przyrodniczych, fizycznych mających znaczenie w praktyce wykrywania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych i dowodów pochodzących z przestępstwa;
– psychologicznych aspektach popełniania, wykrywania i zapobiegania przestępstwom;
– podstawach informatyki stosowanych w kryminalistyce;
Absolwent potrafi:
– wykorzystać posiadaną wiedzę z obszaru nauk ścisłych, przyrodniczych i społecznych do rozwiązywania i interpretowania zadań i zagadnień kryminalistycznych strategii i taktyk efektywnego postępowania;
– bezpiecznie zastosować techniki ujawniania i zabezpieczania śladów adekwatnie do ich rodzaju oraz warunków otoczenia, bazując na wiedzy z zakresu nauk ścisłych;
– formułować wersje kryminalistyczne na różnym poziomie uszczegółowienia;
– przeprowadzić czynności wykrywacze, zabezpieczające oraz dokumentacyjne na dowodach kryminalistycznych, odpowiednio dobierając sprzęt, materiały i metody naukowo-badawcze, posługując się prawidłową terminologią dyscyplin pokrewnych.
– komunikować się z różnymi kręgami specjalistów w kwestii ustalania optymalnych warunków wykrywania i identyfikacji przestępstw, ich sprawców i ofiar;
– wykonywać podstawowe polecenia dotyczące zabezpieczania i badania śladów mając na względzie metodologiczną poprawność ich zabezpieczania i badania;
Absolwent o wykształceniu prawniczym zdaje sobie sprawę z możliwości identyfikacyjnych współczesnej kryminalistyki i nauk przyrodniczych, jest w stanie prawidłowo oceniać dowody w szczególności z opinii biegłego. Absolwent innych kierunków dodatkowo uzyskuje wiedzę na temat polskiego prawa dowodowego, roli i zadań biegłego.
Ramowy Program Studiów
Wielodyscyplinarny program studiów ma na celu wstępne oraz pogłębione zapoznanie słuchaczy z istotnymi z punktu widzenia prawa dowodowego i kryminalistyki zagadnieniami różnych dziedzin nauk społecznych (prawo, psychologia), ścisłych i przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka), a także medycznych. Obejmuje to w szczególności następujące obszary tematyczne:
- Wstęp do prawnych nauk penalnych: zarys systemu prawa i procesu karnego, znaczenie kryminalistyki dla zwalczania i zapobiegania przestępczości.
- Przebieg procesu dowodzenia: problematyka dowodu naukowego oraz udziału biegłych w postępowaniu karnym.
- Prawne i praktyczno-taktyczne zasady planowania i realizacji czynności dowodowych (m.in. przesłuchania, okazania, przeszukania, oględzin miejsca zdarzenia).
- Omówienie wybranych „klasycznych” metod badawczych i technik kryminalistycznych (spośród takich jak: daktyloskopia, traseologia, badania dokumentów, badania pisma ręcznego, mechanoskopia, archeologia kryminalistyczna, badania broni palnej, analiza śladów krwawych).
- Wstęp do fizyki i chemii sądowej: fizykochemiczne metody identyfikacji substancji (m.in. spektrografia, mikroskopia elektronowa) oraz badania autentyczności substancji i obiektów.
- Elementy medycyny sądowej oraz antropologii sądowej.
- Zagadnienia biologiczne: wprowadzenie do identyfikacji biologicznej i genetyka sądowa, botanika i zoologia w kryminalistyce.
- Psychologia sądowa: psychologia pamięci i jej zastosowania w praktyce sądowej, udział psychologa w postępowaniu sądowym, taktyki prowadzenia przesłuchań świadków i podejrzanych, zagadnienia wiktymologiczne i kryminologiczne.
- Nowe technologie w kryminalistyce: informatyka kryminalistyczna i techniki poszukiwania informacji w źródłach otwartych, profilowanie geograficzne, analiza biometryczna.
- Zapoznanie z praktyczną stroną pracy techników kryminalistyki w formie fakultatywnych warsztatów terenowych opartych na symulacji oględzin miejsca zdarzenia.
Kadra
Wszystkie zajęcie realizowane są przez kadrę naukową związaną z różnymi jednostkami Uniwersytetu Warszawskiego oraz przez współpracowników Centrum Nauk Sądowych UW. Wykładowcy Studiów Podyplomowych w CNS są niekwestionowanymi specjalistami w swoich dziedzinach – z zakresu prawa i postępowania karnego, biologii, fizyki, psychologii, chemii, medycyny i innych interdyscyplinarnych obszarów wiedzy, posiadającymi bogate doświadczenie praktyczne i dydaktyczne. Naszymi wykładowcami w ostatnich latach byli między innymi:
- dr hab. Andrzej Wysmołek (Wydział Fizyki UW)
- dr hab. Ewa Bulska (Wydział Chemii UW)
- dr hab. Ewa Czerniawska (Wydział Psychologii UW)
- dr hab. Ewa Gruza (Wydział Prawa i Administracji UW)
- dr hab. Piotr Girdwoyń (Wydział Prawa i Administracji UW)
- dr hab. Tadeusz Tomaszewski (Wydział Prawa i Administracji UW)
- dr hab. Tomasz Matulewicz (Wydział Fizyki UW)
- Dr Aleksandra Skawina (Wydział Biologii UW)
- Dr Anna Grochowska-Wasilewska (Wydział Prawa i Administracji UW)
- Dr hab. Andrzej Witowski (Wydział Fizyki UW)
- Dr hab. Paweł Waszkiewicz, prof. UW (Wydział Prawa i Administracji UW)
- Dr hab. Piotr Bębas (Wydział Biologii UW)
- Dr Jerzy Wojciechowski (Wydział Psychologii UW)
- Dr Johannes Binder (Wydział Fizyki UW)
- Dr Łukasz Banasiak (Wydział Biologii UW)
- Dr Magdalena Kaliszewska (Wydział Biologii UW)
- Dr Magdalena Tomaszewska-Michalak (WNPiSM UW)
- Dr Małgorzata Toeplitz-Winiewska (Polskie Towarzystwo Psychologiczne)
- Dr Marcin Fudalej (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
- Dr Michał Adam Dobrowolski (Wydział Chemii UW)
- Dr Michał Górski (MISMap UW)
- Dr Piotr Lewulis (Wydział Prawa i Administracji UW)
- Dr Takao Ishikawa (Wydział Biologii UW)
- Mgr Agata Jagielska (Wydział Chemii UW)
- Mgr Błażej Stromczyński (Wydział Prawa i Administracji UW)
- Mgr Janusz Janowski (Pracownia Skanerów 3D UW)
- Mgr Krzysztof Worek (Wydział Prawa i Administracji UW)
- Mgr Maciej Broniarz (Centrum Nauk Sądowych UW)
- Mgr Marta Bura (Pracownia Skanerów 3D UW)
- Mgr Stanisław Rabczuk (Wydział Prawa i Administracji UW)
- prok. Jędrzej Kupczyński (Wydział Prawa i Administracji UW)
- Urszula Cur
- Krystian Wojciechowski
Kontakt
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z naszym Sekretariatem:
pod numerem telefonu (022)5541105
oraz przez e-mail: podyplomowe.cns@uw.edu.pl
You must be logged in to post a comment.