Władze CNS
Dyrektor:
dr hab. Kacper Gradoń
Dr hab. Kacper Gradoń jest Dyrektorem Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego i adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji UW. Zajmuje również stanowisko UCL Honorary Senior Research Associate w Department of Security and Crime Science, University College London, oraz Faculty Affiliate i Visiting Fulbright Professor w Center for the Study and Prevention of Violence, University of Colorado Boulder.
W ostatnich latach, jego zainteresowania badawcze koncentrują się na problematyce wojny informacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem kampanii dezinformacyjnych i propagacji “fake newsów”. W tym obszarze prowadzi działalność ekspercką na rzecz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gdzie jest członkiem grupy roboczej zajmującej się nową dziedziną nauki – Infodemiologią (epidemiologią informacji).
Ważny element jego aktualnej pracy badawczej to tzw. „Future Crimes” – nowy kierunek, który współtworzył w ramach swej pracy w University College London. Badania te dotyczą przyszłych kierunków rozwoju przestępczości i terroryzmu w związku z rozwojem i wzrostem dostępności technologii informatycznych. Jego zainteresowania związane są także z problematyką „białego wywiadu” (Open Source Intelligence) – ukończył szkolenia z tego zakresu certyfikowane przez IALEIA (International Association of Law Enforcement Intelligence Analysts).
W swojej wcześniejszej pracy zajmował się m.in. zagadnieniami związanymi z przestępczością z użyciem przemocy, w tym przede wszystkim zabójstwami wielokrotnymi – o charakterze seryjnym i masowym, jak również tematyką radykalizacji, ekstremizmu i terroryzmu, oraz profilowaniem kryminalnym.
Jest autorem i współautorem wielu publikacji, w tym dwóch monografii, licznych rozdziałów i recenzowanych artykułów, które ukazały się w międzynarodowych czasopismach naukowych. Uczestniczył w około dwustu konferencjach naukowych na całym świecie, prezentując wyniki swoich badań m.in. w krajach Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, Izraelu, Indiach, Japonii, Brazylii i Botswanie.
Uczestniczył w kilkunastu grantach badawczych, w tym – jako Primary Investigator – w grancie Siódmego Programu Ramowego Komisji Europejskiej FP7 PRIME („Preventing, Interdicting and Mitigating Extremism: Defending Against Lone Actor Extremist Events”) o wartości 3.6 miliona Euro, prowadzonym przez konsorcjum University College London, Kings College London, Aarhus University, University of Leiden, Hebrew University of Jerusalem i Uniwersytetu Warszawskiego.
Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień za działalność naukowo-badawczą, w tym m.in. Stypendium Departamentu Stanu USA (Fulbright Senior Award), Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców, finalistą Nagród Naukowych Polityki, laureatem pierwszej nagrody Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego dla Młodych Kryminalistyków i trzykrotnym stypendystą Canadian International Development Agency.
Odbył staże podoktorskie w University College London (2010-2012) i University of Colorado Boulder (2017-2018), oraz dwuletni staż w Greenwich University (2005-2007), a także 3 czteromiesięczne staże w Memorial University of Newfoundland (2001, 2002 i 2004). Jako Visiting Professor jest również stałym wykładowcą w John Jay College of Criminal Justice (City University of New York). Współpracował m.in. z University of Southern California, Stanford University, University of California Berkeley, Uniwersytetem Harvarda (Berkman Center for Internet & Society) i Johns Hopkins University.
Przez 3 lata był pracownikiem cywilnym Komendy Głównej Policji, gdzie uczestniczył m.in. w tworzeniu polskiego systemu analizy kryminalnej i wywiadu kryminalnego. Ukończył liczne szkolenia policyjne – w tym kurs policyjnych negocjacji kryzysowych (London Metropolitan Police), oraz szkolenia prowadzone przez Federalne Biuro Śledcze (FBI), Kanadyjską Królewską Policję Konną (RCMP), Policję Holenderską, włoską Guardia di Finanza, Royal Ulster Constabulary i niemiecką Policję Federalną (Bundeskriminalamt). Jest absolwentem szkoleń National Cyber-Forensics Training Alliance (Conducting Cyber Research and Analysis in the Dark Web) i International Association of Law Enforcement Intelligence Analysts (Open Source Intelligence and Cyber Investigations).
Rada Naukowa:
prof. dr hab. Ewa Bulska
dr hab. Piotr Bębas
prof dr hab. Ewa Czerniawska
dr hab. Andrzej Witowski
prof. dr hab. Ewa Gruza
Profesor nauk prawnych. Jest profesorem zwyczajnym w Katedrze Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w kryminalistyce, prawie dowodowym, problematyce biegłych oraz psychologii sądowej. Od blisko 25 lat pełni funkcje biegłego i eksperta w dziedzinie badań dokumentów.
W obszarze Jej zainteresowań naukowych leżą w szczególności kwestie związane z taktyką kryminalistyczną, prawem dowodowym w tym dopuszczalnością dowodów naukowych, wykorzystaniem psychologii sądowej w procesie karnym i kryminalistyce, teorią opiniowania, ekspertyzą biegłych oraz szeroko rozumianą problematyką policyjną i bezpieczeństwem wewnętrznym państwa.
Jest autorką ponad 125 artykułów, 14 monografii i redakcji naukowych monografii, pomysłodawczynią i współredaktorem naukowym 23 wydań periodyku Problemy Współczesnej Kryminalistyki. Dwukrotnie jej prace zostały nagrodzone w konkursie im. Tadeusza Hanauska, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne za najlepszą pracę z dziedziny kryminalistyki. W swoich pracach naukowych porusza problematykę biegłych, ich kompetencji, zasad opiniowania, regulacji prawnych dotyczących biegłych.
Jako praktyk i badacz technik kryminalistycznych prof. dr hab. Ewa Gruza była audytorem technicznym Polskiego Centrum Akredytacji, dokonującym akredytacji laboratoriów kryminalistycznych w zakresie procedur badania dokumentów, daktyloskopii i traseologii. Od 1997 roku aktywnie działa w Polskim Towarzystwie Kryminalistycznym, będąc obecnie członkiem Zarządu i Rady Naukowej. Ukończyła aplikację prokuratorską. Autorka licznych ekspertyz prawnych wykonywanych m.in. dla Biura Analiz Sejmowych, organizacji pozarządowych, doradca Komisji Śledczej, autorka lub współautorka kilku ustaw, w tym projektów ustaw o biegłych. Za wybitne zasługi w kształtowaniu państwa prawa i za osiągnięcia w pracy naukowej oraz dydaktycznej została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.